Bugun...Koyun ve Keçilerde mavi dil hastalığının çözümü aşı!

Tarih: 30-11--0001 00:00:00 Güncelleme: 12-07-2017 11:55:55 + -


İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Mavi dil hastalığına karşı küçükbaş hayvan yetiştiricilerini aşı yaptırmaları konusunda uyardı.


Koyun ve Keçilerde mavi dil hastalığının çözümü aşı!

Koyun ve keçi yetiştiricilerini maddi kayba uğratan Mavi dil hastalığının tek doz aşı ile bertaraf edilebildiğini ifade eden İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, “Hayvanlarını aşılatmak isteyenlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor” dedi. Türer, yetiştiricilerin mağduriyet yaşamamaları için konu hakkında İzmir çapında bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini kaydetti.

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Yeliz Coşkun, Mavi dil hastalığının anaç hayvanlarda ölümden çok yavru atma ve kuzu ölümü şeklinde ekonomik zarara yol açtığını kaydetti. Mavi dil hastalığının özellikle koyunlarda görülen sineklerle nakledilen viral bir hastalık olduğunu anlatan İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Yeliz Coşkun, şöyle konuştu: “Mevsime bağlı olarak görülür, özellikle sokucu sineklerin sayısının arttığı rutubetli zamanlarla, yağmurlu yaz günleri hastalığın en çok görüldüğü zamanlardır. Bir sürüde hastalık şekillendiğinde, hayvanların büyük bir kısmının hastalanmasına rağmen ölüm daha az görülür. Ölümlerin yanı sıra et ve yapağı da kalite düşüklüğü nedeniyle ekonomik yönden önemli bir hastalıktır. Ancak, kuzularda ölüm oranı yüksektir. Koyunlardan başka sığırlar, keçiler ve yabani gevişenler de hastalığa yakalanır. Hastalık tipik belirtileri aniden 40-42 dereceye varan ateşlenme ve ateşin ardından dudak emme hareketleridir. Bu belirtiler neticesinde hayvanların dil bölgesinde mavileşme, önce sulu sonra irinli burun akıntısı, ağız ve burun girişinde ülser ve kabuklu yara meydana gelir. Solunum güçlüğü ve yem alımının durması, yapağı da kırılma ve dökülme, deride kırmızılık ve genç hayvanlarda ishal bulgularının görülmesi, hastalığın başladığının belirtileridir.”
Kaynak: iha.com.tr

Bu haber 1411 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Küçükbaş Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Süs Tavukları
  Süs Tavukları
 • Sevimli köpekler
  Sevimli köpekler
 • Şifa Bahçesi
  Şifa Bahçesi
 • Süs Bitkileri
  Süs Bitkileri
 1. Süs Tavukları
 2. Sevimli köpekler
 3. Şifa Bahçesi
 4. Süs Bitkileri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Telefirik ile uludağ gezisi
  Telefirik ile uludağ gezisi
 • Bir cennettir Ağva
  Bir cennettir Ağva
 • GÜN KURUSU KAYISI KURUTMA
  GÜN KURUSU KAYISI KURUTMA
 • En sevimli 25 harika köpek
  En sevimli 25 harika köpek
 • SİLAJLIK MISIR BİÇME
  SİLAJLIK MISIR BİÇME
 • MISIR SİLAJI YAPIMI VE SİLAJ EZME
  MISIR SİLAJI YAPIMI VE SİLAJ EZME
 1. Telefirik ile uludağ gezisi
 2. Bir cennettir Ağva
 3. GÜN KURUSU KAYISI KURUTMA
 4. En sevimli 25 harika köpek
 5. SİLAJLIK MISIR BİÇME
 6. MISIR SİLAJI YAPIMI VE SİLAJ EZME
VİDEO GALERİ
YUKARI