Bugun...Vişne Likörü Nasıl Yapılır

Tarih: 05-07-2015 16:40:42 Güncelleme: 06-07-2015 16:42:42 + -


Varyant 1. Vişnelerin çekirdeklerini ayıklayıp soğuk suyla yıkadıktan sonra meyve sıkacağından geçirerek veya ezip tülbentten geçirerek suyunu çıkartınız.


Vişne Likörü Nasıl Yapılır

Elde ettiğiniz vişne suyunu emaye bir tencereye döküp şeker ve soda ilave ediniz. Tencereyi kısık ateşe koyarak yarım saat kaynatınız. Tencereye frenk üzümü ve ahududu yaprakları ilave ediniz. Elde ettiğiniz likörü şişelere doldurunuz ve iyi güneş alan bir yerde iki hafta bekletiniz. Bekleme süresi dolduğunda ince elekten geçirerek süzün ve içine iki bardak votka katın. İyice karıştırarak şişelere doldurun.  

Malzemeler: 2 kg çekirdeksiz temizlenmiş vişne, 2 kg şeker , 1 litre su, 2 bardak votka, frenk üzümü ve ahududu yaprakları.

Varyant 2.  Çekirdeklerini ayıklamadan vişneleri soğuk suyla yıkanmış vişneleri emaye bir tencereye yerleştiriniz.  Soğuk suyla yıkanmış taze frenk üzümü, ahududu ve nane yapraklarıyla vişnelerin üzerini kaplayınız. Üzerine iki bardak votka dökünüz. Kabı hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp güneş gören sıcak bir yere koyunuz ve iki ay bekletiniz.  Süre doldugunda ezerek süzünüz. 1 lütre suya 1.3 kg şeker katarak on dakika kaynatarark elde edeceğinğz şerbetin içine elde ettiğiniz karışımı katarak iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz likörü şişelere doldurun ve ağızlarını sıkıca kapatınız. Bir hafta kapalı şişelerde bekledikten sonra likör hazır olacaktır.

Malzemeler: 2,5 kg vişne, 1,3 kg şeker , 1 litre su, 1 litre votka, frenk üzümü, ahududu ve nane yaprakları.

Varyant 3.  3 kg vişneyi ezip tülbentle süzerek veya meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz meyve suyuna 0,7 litre votka ilave ederek şişelere doldurun ve ağızlarını sıkıca kapatın. Şişeleri 1 ay boyunca sıcak bir yerde bekletin. Bir ay sonunda şişeleri açarak 1,5 kg şeker ilave edin ağızlarını sıkıca kapatarak 3 hafta daha bekletin. Likörün rengi hafföe aşıldığında likörünüz hazır demektir.
Malzemeler: 3 kg vişne, 1,5 kg şeker , 0,7 litre votka.

Varyant 4. Vişnelerin sap ve çekirdeklerini ayıklayıp soğuk suyla yıkayın. Yıkanmış vişneleri bir kavanoza koyup üzerine şeker ilave edin.  Vanilya, tarçın, muskat cevizi ve karanfil ilave edin. Kavanozu hava almayacak şekilde kapatıp güneş gören bir yerde on gün bekletin. Bu işlem vişnelerin suyunu salması için yapılır. Vişnelerin suyunu salmaya başladığını gördüğünüzde vişnelerin sürekli olarak suyuyla teması için kavanozu iyice çalkalayın. On gün sonra içine votka ilave edip kavanozu tekrar sıkıca kapatınız ve dört hafta bekletiniz. Süre dolduğunda tülbentle süzünüz.
Malzemeler: 2 kg vişne, 1 kg şeker , 0,5 litre votka, 6-7 adet karanfil, 2 paket vanilya, 10 gram tarçın, 1 muskat cevizi.


Varyant 5. Şimdi sadece çok lezzetli olmasının yanıda çokta faydalı olan bir içecek tarifimiz var. Soğuk algınlıklarına birebir olan bu içecek Rusya’da çaya veya votkaya katarak içilmekte. Ama en önemlisi yeni evli çiftlere düğün gecesi mutlaka içirilmekte.  Taze, olgun vişnelerin çekirdek ve saplarını temizleyin. Temizlenmiş vişneleri balla karıştırın, vişnelerin balla tamamen kaplanmasına özen gösterin. Mümkünse vişneleri ve ballı ağaç bir kapta karıştırarak kabı hava almayacak şekilde kapatın. 8-12  ısıda 3 ay bekletin. Daha yüksek ısıda  bekletildiğinde fermantasyon süreci hızlanacağından kabın patlamasına yol açabilir. Mayalanma süreci dolduğunda içeceği tülbentle süzerek şişelere doldurunuz. Bu içecek bozulmadan birkaç sene saklanılabilir.
Malzemeler: 2 kg vişne, 3 kg bal.
Bu haber 4321 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İçecek Tarifleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
reklam
FOTO GALERİ
 • Süs Tavukları
  Süs Tavukları
 • Sevimli köpekler
  Sevimli köpekler
 • Şifa Bahçesi
  Şifa Bahçesi
 • Süs Bitkileri
  Süs Bitkileri
 1. Süs Tavukları
 2. Sevimli köpekler
 3. Şifa Bahçesi
 4. Süs Bitkileri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
  Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 • Eski Tarım Makinaları
  Eski Tarım Makinaları
 • Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
  Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 • Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
  Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 • Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
  Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 • Sincap Cevizi Kaparsa
  Sincap Cevizi Kaparsa
 1. Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 2. Eski Tarım Makinaları
 3. Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 4. Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 5. Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 6. Sincap Cevizi Kaparsa
VİDEO GALERİ
reklam
YUKARI