Bugun...Yaban Mersini Şarabı Nasıl Yapılır

Tarih: 05-07-2015 17:13:14 Güncelleme: 11-07-2015 00:01:14 + -


Yaban mersini şarabı koyu renkli, hoş aromalı, yumuşak içimli, bazı tip üzüm şarapları tadında bir şaraptır ve içimde yaban mersini tadı alınmaz.


Yaban Mersini Şarabı Nasıl Yapılır

Yaban mersini şarabı şifalı özellikleriyle ünlüdür. Yaban mersini çabuk bozulan bir meyve olduğundan toplandıktan sonra geciktirmeden işleme sokulması gerekir, aksi halde şarapta hoş olmayan bir koku oluşur.

Yaban mersininden bütün şarap çeşitleri yüksek kalitede yapılabilir.Yaban mersini suyu   0,8 % , 1,45 % oranında  (0,1 %’i tanik asit) asit ve  4,4 % , 7,75 % oranında şeker barındırır. Ancak yaban mersininde kaliteli bir şarap elde etmek zahmetli bir iştir. Yaban mersini sık hastalanan bir meyve olduğundan şarapta kötü koku oluşabilir. Bu yüzden şarap yapımında bazı önlemlerin dikkatle uygulanması gerekir.
1)Meyveler dikkatlice ayrılmalıdır. годы должны быть непременно отобраны; fazla olgun veya sepette fazla beklemiş meyveler şarabın hafif kahverengimsi bir renk almasına yol açar.

2) Meyvelerin ezilmesinin ardından su çabucak süzülmeli posadan ayrıştırılmalıdır.
3) Şıra hazırlanırken 2 katından fazla su katılmamalıdır. Aksi halde dayanıksız bir şarap elde edilir.
4) Maya mantarları için azotlu maddeleri arttırmak amacıyla şıraya her litreye 4 gr olacak şekilde amonyak katılmalıdır.
5) Saf kültür mayalarıyla şırayı mayalayın
Bu şartlar gözetildiğinde yaban mersininden çok kaliteli şaraplar elde edebilirsiniz. Bunun dışında yaban mersini başka meyvelerle karıştırılarakta şarapları hazırlanabiliyor.

Yaban mersini şarabı 1. varyant . 5 kg yaban mersinialıp güzelce temizleyip yıkayın. Yaban mersinlerini bir kavanozadoldurun. Ayrı bir kapta 1,5 kg şekeri 5 lt suyun içinde eritin. Şekerli suyu yaban mersinlerinin bulunduğu kavanoza dökün. Mayalanma süreci sonunda elde ettiğiniz şarabı önce tülbentten geçirin sonra filtre etmek için pamuktan geçirerek süzün.Şarabı şişelere doldurarak serin bir yerde yatay vaziyette saklayın.
5 kg yaban mersini, 1,5 kg şeker, 5 lt su

Yaban mersini şarabı 2. varyant. 5 kg yaban mersinini yıkayıp temizleyin ve meyve sıkacağından geçirin. 10 kg kırmızı üzümü temizleyip sıkarak suyunu çıkarın. 1Elde ettiğiniz üzüm suyuna 500 gr şeker katıp eritin ve sonra yaban mersini suyuyla karıştırın. Karışımı damacanalara doldurup mayalanmaya bırakın. 6-7 mayalanmadan sonra şarabı pamukla süzerek filtre edin ve şişelere doldurun. Sıkıca kapalı şişeleri serin bir yerde beklemeye alın.
5 kg yaban mersini, 10 kg kırmızı üzüm, 500 gr şeker

Yaban mersini şarabı 3. varyant. Yaban mersinlerini ayıklayıp yıkayın ve 2 gün bekletinElekten geçirin ve şeker ekleyin. Bir kapta karışımı fermentasyona bırakın. 1 hafta sonra kaynatılmış ılık su ilave edin daha büyük bir kaba alarak 1 ay bekletin. Elde ettiğiniz şarabı süzüp şişelere doldurun ağızlarını sıkıca kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin.
2 kg yaban mersini 500gr şeker, 3 lt su
Bu haber 4615 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İçecek Tarifleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
reklam
FOTO GALERİ
 • Süs Tavukları
  Süs Tavukları
 • Sevimli köpekler
  Sevimli köpekler
 • Şifa Bahçesi
  Şifa Bahçesi
 • Süs Bitkileri
  Süs Bitkileri
 1. Süs Tavukları
 2. Sevimli köpekler
 3. Şifa Bahçesi
 4. Süs Bitkileri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
  Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 • Eski Tarım Makinaları
  Eski Tarım Makinaları
 • Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
  Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 • Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
  Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 • Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
  Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 • Sincap Cevizi Kaparsa
  Sincap Cevizi Kaparsa
 1. Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 2. Eski Tarım Makinaları
 3. Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 4. Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 5. Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 6. Sincap Cevizi Kaparsa
VİDEO GALERİ
reklam
YUKARI